تجهیزات و لوازم حفاظت فردی آتش نشانی | اطفا حریق و حفظ سلامتی

تجهیزات و لوازم حفاظت فردی آتش نشانی | اطفا حریق و حفظ سلامتی

آتش نشان ها شغل بسیار سختی دارند و در هر عملیات، جان خود را به خطر می اندازند. برای حفاظت فردی آتش نشانی، تجهیزات مختلفی وجود دارد که باید بهترین نوع آن برای فرد آتش نشان فراهم شود. در هر پروژه اطفا حریق آسیب های جدی جان آتش نشان ها را تهدید می کند اما آنها باید با لوازم حفاظت فردی و استفاده از آن آشنا باشند و بدین شکل سلامتی خود را حفظ کنند. در این مطلب در مورد تجهیزات و لوازم حفاظت فردی آتش نشانی اطلاعات مهمی را به شما عزیزان ارائه می دهیم پس با ما همراه باشید.

وسایل حفاظت فردی چیست؟

وسایل حفاظت فردی در واقع به تمامی ابزارها و وسایلی گفته می شود که به کار بردن آنها باعث حفاظت فرد در برابر آسیب های مختلف می شود. وسایل حفاظت فردی با توجه به شغل افراد متفاوت است و تمامی شاغلان در انواع کسب و کارها به خصوص مشاغل سخت، باید از این وسایل برای حفظ سلامتی و جان خود استفاده نمایند.

اهمیت وسایل حفاظت فردی

در گذشته تکنولوژی به اندازه اکنون پیشرفت نکرده بود و به همین دلیل بر اثر بسیاری از حوادث، سلامتی افراد به خطر افتاده و جان خود را از دست می دادند. امروزه تکنولوژی به گونه ای پیشرفت کرده است که خسارات و تلفات جانی را در مشاغل سخت، به حداقل ممکن برساند. در بعضی از شغل ها مانند آتش نشانی نمی توان بدون وسایل حفاظت فردی، عملیات اطفا حریق را به سرانجام رساند و این مورد ممکن است موجب به خطر افتادن جان بسیاری از افراد می گردد.

بیشترین عملکرد تجهیزات حفاظتی در قسمت هایی از بدن است که  درگیری بسیاری با عوامل خطرناک دارد. برای مثال آتش نشان ها باید از لباس مخصوص، دستکش، کفش، عینک، ماسک و تجهیزات کار در بخش های بلند و مرتفع استفاده کنند تا بتوانند هر عملیات را بدون هیچ آسیبی به پایان برسانند. جنس لباس آتش نشان ها و سایر تجهیزات آن ها باید به گونه ای باشد که در دمای بسیار بالا و با وجود آتش نسوزد.

تجهیزات حفاظت فردی آتش نشانی

پس از اعلام حریق افراد عادی نمی توانند با چند وسیله از گسترش آتش جلوگیری کنند و باید متخصصان این کار یعنی آتش نشان ها به محلی که دچار حریق شده مراجعه کرده و با دانش، مهارت و آگاهی خود، آتش را خاموش کنند و افراد را از داخل مکان یا وسیله آتش گرفته، خارج نمایند.

در چنین شرایطی پوست، مو، استخوان، جمجمه و سایر بخش های بدن آتش نشان ها در خطر است  و ممکن است بر اثر وجود بخارها و دود های سمی و عدم وجود دستگاه تخلیه دود ، ریه آتش نشان ها آسیب جدی ببیند. گاهی در بعضی ساختمان ها پس از اطفا حریق، احتمال ریزش آوار وجود دارد و کسانی که لباس مناسب را به همراه تجهیزات PPE یا حفاظت شخصی داشته باشند، می توانند از تمامی آسیب ها در امان بمانند.

انواع تجهیزات حفاظت شخصی آتش نشانی

به طور کلی می توان تجهیزات حفاظت شخصی آتش نشان ها را به صورت زیر بیان کرد:

دستگاه های تنفسی

چراغ قوه پیشانی

چراغ قوه ضد انفجار

دوش چشم شوی

لباس های آتش نشانی

چکمه عملیاتی

کلاه آتش نشانی

هارنس سینه برای فرودهای اضطراری

دستکش آتش نشانی

ویژگی های تجهیزات حفاظت فردی آتش نشانی

هر یک از تجهیزات حفاظت فردی آتش نشانی که برای عملیات اعلام حریق و اطفای آن استفاده می شود باید دارای ویژگی هایی باشد تا نهایت حفاظت از جان و سلامتی آتش نشان ها را فراهم کند.

دستگاه تنفسی

زمانی که آتش سوزی در مکان بسته ای اتفاق می افتد و عملیات تخلیه دود به درستی در محل انجام نشود، انواع گازهای سمی غلیظ در محل آتش سوزی جریان پیدا می کنند و عمل نفس کشیدن در این شرایط بسیار سخت و دشوار می گردد. استفاده از دستگاه تنفسی به آتش نشان ها کمک می کند که ریه های خود را از ورود این گازها حفظ کنند و به انجام عملیات بپردازند.

انواع چراغ قوه

با توجه به آتش سوزی باید برق محل حادثه قطع شود و به همین دلیل آتش نشان ها برای دیدن مسیر جلوی خود به چراغ قوه نیاز دارند. بعضی از این چراغ قوه ها به پیشانی وصل می شوند تا عملیات اطفا حریق و نجات افراد به سرعت و دقت انجام شود.

دوش چشم شوی

گرد و غبار و دود حاصل از آتش سوزی و خرابی ساختمان باعث آسیب به چشم آتش نشان ها می شود. این مواد به دلیل سمی بودن گازها و دودها برای چشم بسیار ضرر دارند و باید فورا از چشم شسته شوند. به دلیل به هم ریختگی اوضاع و امکان نبودن آب، به همراه داشتن یک دوش چشم شوی می تواند به خوبی مواد را از چشم خارج کند.

لباس آتش نشانی

لباس حفاظتی هر یک از مشاغل باید با در نظر داشتن نوع خطرات، دارای حداقل وزن باشد تا هم جان فرد را نجات دهد و هم اینکه امکان حرکت راحت و روان را به وجود آورد. با اعلام حریق آتش نشان ها باید لباسی را بپوشند که مناسب با آتش سوزی باشد تا الیاف لباس با دمای زیاد، آتش نگیرد. اگر عملیات برای خاموش کردن آتش نباشد و فرد قصد ورود به محلی مرطوب همراه با الکتریسیته را دارد، باید از لباس دیگری استفاده کند تا برای ورود به این محل امن باشد.

چکمه عملیاتی

چکمه ها در انواع مختلفی تولید می شوند و هر کدام دارای ویژگی های ضد حرارت، ضد آب، ضد لغزش و عایق جریان برق هستند که با توجه به نوع عملیات باید از چکمه مناسبی استفاده شود. چکمه های آتش نشانی باید وزن متعادل و انعطاف پذیری خوبی داشته باشند و در مواد شیمیایی و اسیدی بدون هیچ تغییر و آسیبی، ماندگار بمانند.

کلاه آتش نشانی

کلاه آتش نشانی از سر افراد در برابر ضربه و شعله های آتش محافظت می کند. کلاه از جمله ضروری ترین تجهیزات حفاظت فردی در عملیات اطفا حریق  است زیرا سر انسان بسیار حساس و آسیب پذیر می باشد.

دستکش آتش نشانی

دستکش ها در سازهای مختلف و به صورت کوتاه و بلند تولید می شوند.‌ دستکش های مخصوص آتش نشانی باید در برابر دما و حرارت بسیار مقاوم باشد و با ضربه های متعدد، پاره یا بریده نشود. تهویه هوا در این دستکش ها باید به خوبی انجام شود تا آتش نشان بتواند در آن فضای پر حرارت به کار خود ادامه دهد.

جمع بندی

آتش نشان ها با توجه به شغل سخت خود و ورود به محل های پر خطر باید از تجهیزات و وسایل حفاظت شخصی استفاده کنند تا دچار آسیبی نشوند. اطفا حریق و ورود به ساختمان هایی که خطر ریزش در آن وجود دارد باعث شده است که در طراحی و ساخت تجهیزات حفاظت شخصی آتش نشانی از بهترین و مقاوم ترین  متریال موجود در بازار استفاده شود تا آسیب ها به حداقل ممکن برسد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.