اعلام حریق و پیشگیری از آسیب ها

آتش سوزی از جمله حوادث پیش بینی نشده ای است که جان و مال انسان ها را به خطر می اندازد. این حادثه اثرات ناگواری بر جسم و روح افراد می گذارد و به همین دلیل ایمنی در برابر آن بسیار با اهمیت است. بعضی از موارد ایمنی باید پیش از آتش سوزی انجام شوند اما برخی از آنها باید برای اعلام حریق و پس از آن به اجرا درآیند. در ادامه این مطلب ۵ راهکار برای ایمنی خانه در برابر آتش سوزی و اعلام حریق را به شما عزیزان ارائه می دهیم پس با ما همراه باشید.

اعلام حریق-شرکت آبان آرنا-abanarena.ir-اعلام و اطفا حریق

 راهکارهایی برای ایمنی خانه در برابر آتش سوزی و اعلام حریق

۱- نصب سیستم  تهویه و تخلیه دود

نصب سیستم تهویه و تخلیه دود باعث می شود که از تجمع دود در بخش پارکینگ یا سایر بخش های مورد نیاز ساختمان، جلوگیری شود. این نوع سیستم به گونه ای عمل می کند که دود را به حداقل ممکن می رساند. با این کار همیشه دود ساختمان به موقع از آن خارج می شود و از آتش سوزی بر اثر تجمع دود، جلوگیری می گردد. نصب این سیستم تخلیه حتی در مواقع آتش سوزی کاربرد دارد و باعث خروج دود از ساختمان می شود.

بهتر است که در ساختمان های کوچک و بزرگ از انواع سیستم های تخلیه برای خروج دود استفاده شود. با این کار گازهای سمی ساختمان کاهش می یابند و میزان آلودگی آن کم می شود. همچنین نصب این سیستم در خانه های بزرگ و پارکینگ ها، باعث کاهش دود خودروها می شود و فضای مطلوب و ایمنی را برای افراد ساکن فراهم می کند.‌

۲- نصب سنسور هشدار دهنده دود

نصب سنسور هشدار دهنده دود در ساختمان هایی که بیش از پنج طبقه دارند، الزامی است. سایر خانه ها نیز می توانند به این سنسورها مجهز شوند تا پیش از اعلام حریق، مشکل به وجود آمده را حل کنند. وقتی میزان دود ساختمان به سطح هشدار دهنده برسد، از طریق این سنسورها، دستگاه زنگ می خورد.

محل نصب این دستگاه باید در جایی باشد که صدای آن به گوش همه ساکنین خانه برسد. با شنیدن زنگ این سنسور می توانید مشکل را پیدا و آن را رفع کنید تا از آتش سوزی و پیشرفت آن جلوگیری نمایید. نکته قابل توجه این است که هر ماه وضعیت عملکرد این دستگاه را چک کنید تا از سلامت آن اطمینان حاصل شود.

۳- توجه به نکات ایمنی بخش های مختلف

هر خانه ای از بخش های مختلفی تشکیل شده است که باید ایمنی آنها به خوبی رعایت شود. در آشپزخانه، سلامت دستگاه های برقی پر استفاده را چک کنید و سپس از آنها استفاده نمایید. سعی کنید قابلمه ها را به گونه ای بر روی اجاق گاز قرار دهید که دسته آنها در معرض حرارت قرار نگیرد. به تهویه و تخلیه دود آشپزخانه خود دقت کنید و وسایل قابل اشتعال را در نزدیکی اجاق گاز قرار ندهید. در نشیمن و اتاق خواب، وسایل پارچه ای را در کنار بخاری نصب نکنید و در داخل خانه سیگار نکشید.

به هیچ وجه سیم های برق را در زیر فرش یا بالای میخ نگذارید زیرا خطرات غیر قابل جبرانی را در پی دارد. در باغچه ها از کود های قابل اشتعال استفاده نکنید و وسایل باغبانی را در جایی به دور از تابش مستقیم نور خورشید قرار دهید. به طور کلی نباید مواد آتش زا و قابل اشتعال را در خانه نگهداری کنید اما در صورت ضرورت، محل خشک، خنک و تاریکی را برای نگهداری آنها انتخاب کنید.

۴- نصب سنسور تشخیص گاز مونوکسید کربن

مونوکسید کربن یک گاز بی رنگ و بو و خطرناک است که از سوختن مواد کربنی به وجود می آید. اگر میزان این گاز در سطح خانه زیاد شود، خطر آتش سوزی و مسمومیت افزایش پیدا می کند. به همین دلیل باید علاوه بر نصب سنسور هشدار دهنده دود و اعلام حریق، از سنسور تشخیص گاز مونوکسید کربن نیز در خانه استفاده کنید.

۵- تمرین اصول ایمنی در برابر آتش سوزی

در طول سال باید دوبار مهارت های لازم برای مواجه شدن با شرایط آتش سوزی را تمرین کنید. این کار باعث می شود که شما در هر شرایطی آماده باشید و بهترین تصمیم را بگیرید. اصول ایمنی را رعایت کنید تا از ایجاد آتش سوزی در خانه جلوگیری شود. وسایل آرایشی و شیمیایی را به هیچ وجه در معرض آفتاب قرار ندهید زیرا خطر انفجار آنها وجود دارد.

به کودکان خود آموزش های لازم برای جلوگیری از آتش سوزی را بدهید. اگر ساختمان شما با آتش سوزی مواجه شد، خونسرد باشید و فورا با شماره ۱۲۵ تماس بگیرید. در این بین از گوی اطفاء حریق و کپسول آتش نشانی برای کاهش سرعت نفوذ آتش، کمک بگیرید. این کار باعث اعلام حریق شده و همسایه ها از وقوع چنین حادثه ای مطلع می شوند. از سوی دیگر، استفاده از این وسایل موجب عدم گسترش آتش شده و برای رسیدن آتش نشان ها زمان لازم را فراهم می کند.

بیشترین آتش سوزی خانه ها در کدام قسمت اتفاق می افتد؟

در آشپزخانه به دلیل تماس مستقیم با اجاق گاز و داشتن وسایل برقی بسیار، امکان آتش سوزی بیشتر است. در این فضا ترکیب گازهای سمی و وجود گاز مونوکسید کربن بیشتر از سایر مکان ها می باشد. در صورت تجمع این گازها و دود حاصل از سوختن غذا یا پارچه، امکان ایجاد آتش سوزی وجود دارد. به تهویه و تخلیه دود در آشپزخانه دقت کنید و هرگز اجاق گاز را در نزدیکی پرده و پارچه هایی از این قبیل قرار ندهید.

اگر وسیله برقی خانه شما صدای غیرعادی یا بوی نامطبوع سوختگی می دهد، فورا آن را از برق خارج کنید. ممکن است قطعه ای در دستگاه آسیب دیده باشد و یا بر اثر استفاده بیش از حد، دستگاه داغ کرده باشد. تماس با تعمیرکار و بازبینی وسیله توسط وی، از حوادث ناگوار، انفجار و آتش سوزی جلوگیری می کند.‌

اعلام حریق آبان آرنا-شرکت آبان آرنا-abanarena.ir-اعلام و اطفا حریق

جمع بندی

آتش سوزی به علل مختلفی اتفاق می افتد اما از طریق راه هایی می توان وقوع آن را به حداقل رساند. پنج راهکار بررسی شده در این مطلب، برای کاهش خطر، اعلام حریق و آتش سوزی به کار می رود و انجام آن نیاز به وقت و هزینه بسیاری ندارد. استفاده از سیستم تخلیه دود، به کار بردن سنسورهای هشدار دهنده دود، تشخیص دود مونوکسید کربن، مجهز کردن خانه به موارد ایمنی و تمرین اصول ایمنی در برابر آتش، احتمال وقوع آتش سوزی را به پایین ترین درصد می رساند‌. این برای حفظ جان و مال انسان ها بسیار مفید است.

سایت جامع آتش نشانی ایران NFSI

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *