اعلام و اطفاء حریق با گوی اطفاء حریق

اعلام و اطفاء حریق به وسیله گوی اطفاء حریق -abanarena.ir-شرکت آبان آرنا

آتش سوزی یکی از حوادث بسیار خطرناک و آسیب زا برای افراد است و ممکن است خطرات جانی بسیاری را به همراه داشته باشد. رعایت اصول ایمنی از جمله کارهایی است که در روند پیشگیری از آتش سوزی بسیار موثر است اما چون این حادثه غیر قابل پیش بینی می باشد، پس باید برای اعلام و اطفاء حریق وسایل و لوازم مورد نیاز را در دسترس داشته باشید.

یکی از این لوازم که در سال های اخیر مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است، گوی اطفاء حریق می باشد. این گوی ویژگی های خاصی دارد و استفاده از آن بسیار راحت است. در این مطلب به بررسی اعلام و اطفاء حریق به وسیله گوی آتش نشانی می پردازیم، پس با ما همراه باشید.

گوی اطفاء حریق چیست؟

قطعا شما هم می دانید که آتش سوزی یک حادثه غیر قابل پیش بینی است و پس از رخ دادن نیاز به بهترین عملکرد در سریع ترین زمان ممکن دارد تا بدون هیچ آسیب جانی، آتش خاموش شود. یکی از وسایلی که از گذشته تاکنون برای خاموش کردن آتش مورد استفاده قرار گرفته است، کپسول آتش نشانی می باشد. این کپسول اگرچه وسیله تاثیرگذاری می باشد اما روند استفاده از آن به گونه ای است که باید تحت هدایت یک فرد واقع شود. این کار کمی دشوار است و روند خاموش کردن آتش را به تعویق می اندازد.

گوی اطفاء حریق-abanarena.ir-شرکت آبان آرنا

برای رفع این مشکل، متخصصین وسیله ای را ساختند که به آن گوی اطفای حریق می گویند. این گوی با نام های توپ آتش نشانی، توپ ضد حریق و گوی آتش نشانی نیز شناخته می شود. سیستم های خاموش کننده آتش، اعلام حریق و تخلیه دود بسیاری در بازار وجود دارند اما این وسیله به عنوان وسیله خاموش کننده فوری آتش شناخته می شود و در دسته وسایل اطفاء حریق جای می گیرد.

این توپ یک ابزار کاربردی برای خاموش کردن آتش است و کم کم دارد جای کپسول آتش نشانی را در خانه ها و اماکن مختلف می گیرد. این گوی از گسترش آتش جلوگیری می کند و مدت زمان لازم برای رسیدن نیروهای آتش نشانی را فراهم می سازد. در واقع در مراحل اعلام و اطفاء حریق می توان از گوی آتش نشانی به عنوان یک توپ جادویی یاد کرد که عملکرد بسیار مطلوبی دارد.

نحوه عملکرد گوی اطفاء حریق

ظاهر این گوی مانند توپ های اسباب بازی است اما عملکرد آن اصلا اینگونه نیست. در مواقع آتش سوزی باید این توپ را در مرکز آتش پرتاب کنید و بعد به طور خودکار در دمای ۷۰ درجه منفجر می شود. این گوی عملیات خاموش سازی آتش را تا ۵ متری اجرا می کند.

تکنولوژی به کار رفته در این توپ به صورتی است که پس از منفجر شدن صدای بلندی را ایجاد می کند و همین باعث با خبر شدن ساکنین محل و همسایه ها خواهد شد. با این عملکرد دیگر جان هیچ انسانی به خطر نخواهد افتاد زیرا از گسترش و پیشرفت آتش جلوگیری می شود و در این فاصله آتش نشان ها به محل حادثه خواهند رسید.

تفاوت گوی اطفاء حریق با کپسول آتش نشانی

گوی اطفاء حریق به دلیل سایز کوچک و مواد اولیه به کار رفته در آن، هزینه ساخت پایین تری دارد و قیمت آن نسبت به کپسول آتش نشانی کمتر است. از سوی دیگر می توان گوی اطفای حریق را به راحتی در آتش پرتاب کرد و نیاز به هدایت آن توسط هیچ فردی وجود ندارد. از این گوی می توان در تمامی مکان ها برای اعلام و اطفاء حریق استفاده کرد. مانند کپسول های آتش نشانی، هیچ محدودیتی از این نظر برای هر دوی این وسایل وجود ندارد.

گاهی به دلیل عدم تخلیه دود ممکن است آتش سوزی رخ دهد و در چنین زمانی استفاده از توپ آتش نشانی بسیار راحت تر از کپسول است.  بعضی از افراد در استفاده از کپسول آتش نشانی، عملکرد کند یا نادرستی دارند اما استفاده از توپ بسیار آسان است و تمامی انسان ها، قادر به پرتاب کردن توپ هستند. خاموش کردن آتش به وسیله توپ اطفاء حریق هیچ خطری برای فرد پرتاب کننده ندارد اما در حین استفاده از کپسول آتش نشانی ممکن است مشکلاتی برای فرد به وجود بیاید و آسیب ببیند.

تفاوت گوی اطفاء حریق با کپسول آتش نشانی-abanarena.ir-شرکت آبان آرنا

مزایای استفاده از گوی اطفاء حریق

هر یک از وسایل اعلام و اطفای حریق مزیتی دارند و مزایای استفاده از گوی اطفا حریق به شرح زیر است:

۱- قیمت پایین گوی اطفا حریق

توپ اطفا حریق قیمت پایین تری نسبت به کپسول آتش نشانی و سایر وسایل خاموش کننده آتش دارد و همین موضوع سبب محبوب شدن این وسیله شده است. همه افراد توانایی پرداخت هزینه این گوی را دارند و این باعث کاهش بسیاری از آسیب ها در حادثه آتش سوزی می شود.

۲- عملکرد خوب گوی اطفا حریق

گوی اطفا حریق عملکرد بسیار مناسبی دارد و آتش را تا شعاع پنج متری، خاموش می کند. می توان نتیجه گرفت که قیمت پایین این محصول نشان دهنده عدم تاثیر آن نیست بلکه این توپ، تاثیر بیشتری نسبت به کپسول آتش نشانی دارد.

۳- تنوع ابعاد گوی اطفا حریق

گوی اطفا حریق در ابعاد مختلفی ساخته می شود و با توجه به نوع و مکان مورد استفاده خود می توانید توپی با اندازه مناسب تهیه کنید. بسیاری از شرکت ها و ادارات از این گوی در ابعاد مختلف، به عنوان وسیله خاموش کننده آتش، استفاده می کنند.

۴- استفاده آسان گوی اطفا حریق

برای اعلام و اطفا حریق زمان زیادی در دسترس نیست و وسایل خاموش کننده آتش باید در زمان کمی، عمل کنند. گوی اطفا حریق هیچ اهرم یا ضامنی برای کشیدن ندارد و تنها در دمای ۷۰ درجه به طور اتوماتیک، منفجر می شود. استفاده از این گوی بسیار آسان است و حتی کودکان از عهده آن بر می آیند.

۵- وزن پایین گوی اطفا حریق

گوی اطفا حریق وزن کمی دارد و به همین دلیل جابجایی آن آسان است. وزن این گوی کمتر از یک کیلو و نیم است و قطعا حمل توپ با چنین وزنی بسیار ساده است.

۶- غیر سمی بودن گوی اطفا حریق

این گوی از هیچ ماده سمی تولید نشده است و پس از انفجار، آسیبی به انسان و محیط زیست وارد نمی کند. استفاده از این گوی به دلیل مواد و محتویات ایمن آن، بسیار متداول است.

جمع بندی

آتش سوزی یکی از حوادث بسیار خطرناک است که جان انسان ها را به خطر می اندازد. برای خاموش کردن آتش می توان از وسایل مختلفی مانند کپسول آتش نشانی استفاده کرد اما عملکرد گوی اطفا حریق بهتر است. از این گوی برای اعلام و اطفا حریق استفاده می شود و پس از پرتاب در درون آتش، منفجر شده و آتش را خاموش می کند. این توپ مقرون به صرفه، کاربردی، سبک، غیر سمی و متنوع است و در تمامی مکان ها می توان از آن استفاده نمود.

سایت جامع آتش نشانی ایران NFSI

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *