جت فن

جت فن نام دستگاهی است که این روزها بیشتر از قبل در مورد آن می‌شنویم. این موضوع به دلیل کاربرد گسترده آن می‌باشد. اگر بخواهیم علت تولید آن را بررسی کنیم باید بگوییم که با افزایش جمعیت، تعداد ماشین‌ها نیز بیشتر شده است. به همین دلیل میزان آلودگی هوای ناشی از دود ماشین‌ها افزایش پیدا کرده است. بخشی از دود ماشین‌ها در پارکینگ‌های عمومی و یا خصوصی بزرگ و تونل‌ها جمع می‌شود.

این دود بیماری‌های گوناگونی ایجاد کرده، دید رانندگان را کاهش داده و منجر به آتش سوزی می‌گردد. در چنین موقعیتی تخلیه دود در بخش‌های مذکور اهمیت بسیاری پیدا می‌کند. جت‌فن دستگاهی است که کنترل و تهویه دود پارکینگ و تونل به وسیله آن انجام می‌شود‌. در این مطلب درباره این موضوع اطلاعات بیشتری به شما عزیزان ارائه می‌دهیم. با آبان آرنا همراه باشید.

جت فن-abanarena.ir-آبان آرنا

جت فن چیست؟

این دستگاه‌ها نوعی فن محوری هستند که هوای بسیاری را با فشار بالا در فضا جابجا می‌کنند. این میزان هوا و فشار آن، به دلیل بهره‌مندی از پروانه‌های پروفیلی و شکل خاص بدنه دستگاه می‌باشد. بدین شکل در بخش‌هایی مانند تونل و پارکینگ‌ها، هوادهی به درستی انجام شده تا دودها تجمع نکنند. هوای خروجی از این دستگاه‌های پرکاربرد فشار بالایی دارد. بدین شکل جریان سازی مناسبی ایجاد شده و هوا در محیط حرکت می‌کند. با حرکت هوا، دمای محیط کاهش یافته و احتمال وقوع آتش سوزی کم می‌شود.

جت‌فن با عملکرد خود در زمان آتش سوزی، مسیر امنی را برای ورود آتش نشانان ایجاد می‌نماید. بدین شکل پس از وقوع آتش سوزی، امدادرسانی و اطفا حریق به سرعت انجام می‌گردد. نصب این دستگاه‌ها فضای زیادی را اشغال نمی‌کند و رفت و آمد انواع ماشین‌ها به سهولت انجام می‌شود. با جابجایی هوا به وسیله این دستگاه‌ها، میزان دود کنترل شده و محیط از دود پاکسازی می‌گردد.

اجزای جت فن

هر دستگاهی از بخش‌ها و اجزای گوناگونی تشکیل شده است. این دستگاه‌های کنترل دود نیز اجزای مختلفی دارند که جابجایی هوا را امکان‌پذیر می‌نمایند. در این بخش هر یک از این اجزا را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

بدنه جت فن

بدنه جت‌فن انواع گوناگونی دارد که هر کدام با توجه به ویژگی‌های خود دارای کاربردی می‌باشند. بدنه این دستگاه پوششی است که از اجزا در یک بستر خاص نگهداری می‌کند. بدنه بعضی از دستگاه‌ها قابلیت تغییر جهت دارد. این نوع دستگاه در شرایط آب و هوایی خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور کلی بدنه این سیستم‌ها به سه صورت گالوانیزه داغ، پیش گالوانیزه و فولاد ضد زنگ عرضه می‌شود.

بدنه گالوانیزه داغ، فرم استاندارد بدنه است و در بسیاری از مکان‌ها به کار می‌رود‌. بدنه پیش گالوانیزه بیشتر در بخش‌های کنترل تهویه کاربرد دارد. بدنه فولاد ضد زنگ در مکان‌هایی که امکان خوردگی دستگاه وجود دارد، استفاده می‌شود.

جعبه اتصال جت فن

در جت فن یک جعبه اتصال وجود دارد که در بخش خارجی بدنه نصب می‌گردد. علت این کار اتصال سریع است تا روند کار به بهترین شکل انجام شود‌. جنس جعبه اتصال معمولا از آلومینیوم ریخته گری، فولاد ضد زنگ و عایق IP65 می‌باشد. نوع جنس جعبه اتصال با توجه به کاربرد و نوع دستگاه، متفاوت است.

الکتروموتور جت فن

بخش اصلی در این دستگاه‌های تهویه، الکتروموتور است. الکتروموتور پره‌های دستگاه را به حرکت واداشته و منجر به جابجایی هوا می‌شود. هر اندازه که قدرت الکتروموتور بیشتر باشد، کارایی جت‌فن مناسب‌تر است. قیمت الکتروموتور به امکانات و ویژگی‌های آن بستگی دارد.

دیفلکتور جت فن

دیفلکتور در واقع این وظیفه را دارد که جهت جریان پرتاب هوا را کنترل کند. بدین شکل هوا در جهت صحیح برای کنترل دود و تهویه در فضا جریان می‌یابد. از این راه هوا در تونل ها و پارکینگ‌هایی که در محیط‌های بسته قرار دارند به خوبی حرکت می‌کند.

سایلنسر جت فن

سایلنسر صدای دستگاه را کنترل می‌کند. این دستگاه با جذب کردن صوت حاصل از عملکرد دستگاه جت‌فن میزان صدای ایجاد شده در محیط را کنترل می‌کند. جنس بدنه سایلنسر از ورق گالوانیزه می‌باشد و به وسیله یک پروانه کار خود را انجام می‌دهد.

پروانه جت فن

برای اینکه هوا به درستی جریان سازی شود و با فشار در محیط پرتاب گردد، باید پروانه در دستگاه وجود داشته باشد. پروانه با چرخش خود جریان سازی هوا را به خوبی انجام می‌دهد. تیغه‌های پروانه در یک جهت حرکت کرده و از آلومینیوم ساخته شده‌اند.

گارد محافظتی و قاب جت فن

گارد محافظتی از دهانه ورودی جت‌فن محافظت می‌کند. از این طریق ایمنی لازم برای بخش‌های ورودی دستگاه تامین می‌گردد. پره‌های دستگاه نیاز به نگهداری و محافظت دارند و این نگهداری از طریق قاب به خوبی انجام می‌شود.

جت فن آبان آرنا-جت فن اکسیال-اگزاست فن

مزایای جت فن چیست؟

دستگاه‌های تهویه و تخلیه دود هر کدام مزایایی دارند. این دستگاه نیز مزایایی به شرح زیر دارد که افراد را نسبت به خرید و نصب آن ترغیب می‌کند.

۱- افزایش کیفیت هوا در محیط

در محیط‌هایی مانند تونل و پارکینگ که خودروهای بسیاری در رفت و آمد هستند، کیفیت هوا افت می‌کند. این افت کیفیت هوا مشکلات بسیاری را برای انسان و محیط زیست به وجود می‌آورد. این دستگاه با جریان سازی هوا، کیفیت آن را افزایش داده و منجر به حفظ سلامتی افراد می‌گردد.

۲- عدم ایجاد سر و صدای آزاردهنده

برخی از دستگاه‌های کنترل و تهویه هوا صدای بسیاری دارند. این دستگاه‌ها با ایجاد آلودگی صوتی، آرامش را از انسان سلب می‌نمایند. سایلنسر موجود در جت‌فن باعث کاهش آلودگی صوتی می‌شود. بدین شکل سر و صداهای آزاردهنده در محیط منتشر نمی‌گردند.

۳- صرفه جویی در زمان، انرژی و هزینه ها

نصب این دستگاه‌ها به دو صورت لوله کشی و بدون لوله کشی انجام می‌شود. در مدل بدون لوله کشی، دستگاه تهویه به سرعت نصب شده و هزینه‌ها پایین می‌آید. این دستگاه‌ها در هر ارتفاعی قابل نصب هستند پس بدون بالا بردن سقف نیز می‌توان آنها را به کار برد. از این راه در مصرف مواد اولیه نیز صرفه جویی می‌شود‌. این دستگاه کنترل و تهویه دود در هر مکانی با ابعاد و اندازه مناسب نصب می‌شود. از این طریق مصرف انرژی پایین می‌آید و از هدر رفت آن جلوگیری می‌شود.

۴- افزایش زیبایی محیط

جت‌فن بدون نیاز به کانال کشی نصب می‌شود و این باعث افزایش زیبایی محیط می‌گردد. علاوه بر این، عدم تجمع دود و آلودگی‌ها محیط تونل و پارکینگ را زیبا می‌سازد.

۵- کنترل و تهویه دود

با استفاده از این ابزار کنترل و تهویه دود، از بروز حوادث ناگوار در زمان آتش سوزی جلوگیری می‌شود. این دستگاه با کنترل دود، عملیات اطفا حریق را به خوبی امکان پذیر می‌کند.

جت فن رادیال F300- abanarena.ir-آبان آرنا

انواع جت فن

این دستگاه‌های تهویه هوا به دو گروه جت فنهای محوری و گریز از مرکز تقسیم می‌شوند. این تقسیم بندی از نظر القای ستون جریان هوا می‌باشد. نوع محوری ستون افقی و نوع گریز از مرکز، ستون با شیب معین را القا می‌نماید. از مدل محوری بیشتر در پارکینگ‌ها استفاده شده و مدل گریز از مرکز در تونل‌ها و متروها به کار می‌رود. البته این یک تقسیم بندی کلی از انواع جت فن است. این دستگاه‌ها از نظر کاربرد و ساختار پروانه به مدل‌های ساده، دو جهته، موزی، سانتریفیوژ، چند مرحله ای و کتابی تقسیم می‌شوند. در هر مکانی باید از نوع و مدل مناسب این سیستم‌های کنترل و تهویه دود استفاده گردد.

جت فن رادیال

از جت فن رادیال برای کنترل دود در هنگام آتش‌سوزی استفاده می‌شود. از آنجایی که جت فن رادیال به مدت دو ساعت در دمای سیصد تا چهارصد درجه مقاومت می‌کنند، به آن جت فن f300 و f400نیز گفته می‌شود.

جت فن محوری دو جهته

کاربرد این نوع جت‌فن در پارکینگ‌ها و تونل‌های کوتاه است. قیمت این نوع جت فن نسبت به جت فن‌های ساده ببشتر است.

جت فن تک جهته

کاربرد عمده جت‌فن تک جهته، سیستم تهویه پارکینگ است.

جت فن سانتریفیوژ

این نوع جت فن در سیستم تهویه مجتمع‌های مسکونی و سیستم تهویه پارکینگ کاربرد دارد.

جت فن قابل تنظیم

کاربرد این نوع از جت فن‌ها در تونل‌هایی که قوس آنها زیاد است می‌باشد.

دلیل استفاده از جت فن

 • مصرف انرژی کم: به دلیل استفاده از فناوری روز دنیا، جت فنها مصرف انرژی کمی دارند.
 • ابعاد کوچک: جت فن‌ها طراحی خاصی دارند و فضای کمی اشغال می‌کنند. با توجه به اهمیت مدیریت فضا این امر بسیار مهم است.
 • آلودگی صوتی کم: جت فنها با سرعت کمی کار می‌کنند بنابراین صدای کمتری تولید می‌کنند.
 • صرفه‌جویی در هزینه‌ها
 • نصب سریع
 • نگهداری آسان

جت فن رادیال F300

جت فن اکسیال F300

آبان آرنا نماینده رسمی پرودک سان در ایران

4 نظر در “جت فن چیست؟

  • abanarena می گوید :

   سلام لطفا با شماره شرکت 02122674272 تماس بگیرین راهنمایی های لازم توسط تیم فروش آبان آرنا انجام میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *